Fenistil (Fenistil) kapky pro dospělé. Návod k použití, cena, recenze

Fenistil - antihistaminové kapky pro děti a dospělé, které se často předepisují pacientům, aby se odstranily nejakutnější příznaky alergických reakcí. Léčba je relativně bezpečná, proto je nejvýhodnější pro většinu pacientů trpících patologiemi v mírné a těžké formě..

Forma uvolňování a složení léčiva

Lék se prodává v lékárnách ve formě kapek pro orální podání. Jsou to průhledná kapalina bez barvy balená v lahvičkách z tmavého skla s kapátkem o objemu 20 ml. Kapalina je bez zápachu a bez chuti pro snadný příjem.

Každá lahvička s kapkami je umístěna v lepenkové krabici a je k ní přiložen návod na správné použití. Lze jej také najít ve formě perorálních tobolek, emulze a gelu pro vnější použití. Léčivo v jakékoli dávkové formě obsahuje hlavní složku dimethinden maleátu, který má terapeutický účinek.

Kapky obsahují několik neaktivních složek:

  • Kyselina benzoová.
  • Sacharinát sodný.
  • Propylenglykol.
  • Edetát disodný.
  • Monohydrát kyseliny citronové.
  • Voda.

Další látky nemají terapeutický účinek. Doplňkové přísady jsou také obsaženy v tabletách, emulzích a gelech.

Farmakologické vlastnosti

Fenistil - kapky pro dospělé s výraznými antihistaminovými vlastnostmi. Nástroj má antialergický účinek, který pomáhá zmírnit stav pacientů s různými chorobami alergického původu.

Léčba má také dekongesční a antipruritické vlastnosti, které nejen pomáhají eliminovat projevy alergií, ale také zabraňují jejich opětovnému objevení po krátkou dobu. Lék má účinek poměrně rychle, nemá sedativní vlastnosti, což zhoršuje stav mnoha pacientů při léčbě jinými léky ze skupiny antihistaminik.

Farmakodynamika a farmakokinetika

Lék má účinek téměř okamžitě po vstupu roztoku do zažívacího traktu. Účinná látka vstupuje do systémového oběhu a působí na histaminy, které se v těle produkují pod vlivem alergenů. V důsledku blokování histaminových receptorů je odstraněn otok tkáně, je uvolněno svědění.

Mnoho lidí zaznamenává úplné odstranění svědění, ale i jeho úleva výrazně zlepšuje stav. Pacienti hovoří o eliminaci pálení kůže a sliznic..

Droga má další vlastnosti:

  • Jednou z důležitých schopností léku je odstranění otoků sliznic. S rozvojem alergií je možné, že se může spojit rýma nebo zánět spojivek, proto účinek na sliznice pomáhá zlepšit stav.
  • Účinek léku přetrvává po dlouhou dobu, což eliminuje potřebu opakovaného užívání kapek během dne.
  • První účinek aplikace je pozorován do 10-15 minut po použití..
  • Činidlo se rychle vstřebává v těle, absorpce nastává v tenkém střevě, poté se složka dostane do krve a šíří se po celém těle a ovlivňuje produkci histaminů.
  • Biologická dostupnost léčiva je přibližně 70%. Účinná látka kompozice se dobře váže na plazmatické proteiny, její maximální koncentrace v krvi je pozorována 2 hodiny po podání jedné dávky léku.

Činidlo je dobře zpracováno v játrech, rozkládá se na metabolity. Když je orgán poškozen, je pozorováno zpomalení tohoto procesu, což poněkud zhoršuje účinnost léku. Lék se nehromadí v tkáních a orgánech, což snižuje riziko předávkování při dlouhodobém užívání.

Po zpracování se přísady vylučují z těla pomocí ledvin, malá část přísad se evakuuje výkaly.

Pouze 10% z celkové dávky účinné látky se evakuuje beze změny, zbytek se vylučuje jako metabolity. Při poškození urogenitálního systému dochází ke zhoršení vylučování složek léčiva, což zvyšuje riziko jejich akumulace v tkáních a krvi. V důsledku toho může dojít k předávkování. Farmakokinetické vlastnosti se mohou u jednotlivých pacientů lišit.

Indikace pro použití

Fenistil - účinné kapky, které jsou předepsány pro různá alergická onemocnění.

U dospělých a dětí je lék indikován v následujících případech:

  • Dermatologické patologie alergického původu, jako je dermatitida nebo dermatóza.
  • Alergické patologie doprovázené slzením, svěděním a dalšími projevy. Tyto příznaky se mohou objevit, pokud jste přecitlivělí na jakýkoli lék, prací prostředek, jídlo nebo jiné přísady..
  • Exacerbace psoriázy, ekzému, různých chronických dermatologických stavů.
  • Spalničky a zarděnky u dětí, dospělých v akutní a subakutní formě. V tomto případě není lék hlavní metodou léčby, ale zmírňuje silné svědění, které se objevuje u pacientů.
  • Silné svědění a pálení kůže, olupování různého původu. Nápravu lze použít, pokud není známa příčina těchto příznaků..
  • Kopřivka u pacientů se sklonem k podobným projevům.
  • Angioneurotický edém různého stupně zanedbávání. Tento stav se obvykle vyvíjí akutně, je doprovázen závažnými příznaky, a proto vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.
  • Alergická rýma a zánět spojivek na jaře nebo v létě. Stav se vyvíjí na pozadí častého vystavení tělu pylu rostlin a některých dalších složek, proto použití kapek pomáhá výrazně zlepšit stav.
  • Plané neštovice u pacientů různého věku. Stav se významně zhoršuje v důsledku zvyšujícího se svědění, ale užívání léků mu pomáhá ulevit.
  • Otok a svědění kůže po kousnutí hmyzem. Lék pomáhá předcházet tvorbě zánětlivých ložisek.

Lék je předepsán i v případě horečnatého stavu, kdy je alergie doprovázena trvalým zvýšením tělesné teploty a zhoršením celkového stavu.

Kontraindikace

Lék není předepsán pacientům, kteří trpí nesnášenlivostí složek kompozice. Pokud byli v minulosti pacienti alergičtí na výrobky obsahující stejné složky, stojí za to odmítnout je používat.

Mezi další kontraindikace patří následující stavy:

  • Těžké bronchiální astma s častými relapsy a zhoršením stavu. Náprava může vést ke zvýšení frekvence útoků, což negativně ovlivňuje průběh patologického procesu.
  • Akutní zanedbané selhání jater s těžkou orgánovou dysfunkcí.
  • Selhání ledvin u pacientů různého věku. To je obvykle typické pro starší pacienty doprovázené akutními poruchami a vede ke zhoršení vylučování složek kompozice z těla, což zvyšuje riziko předávkování..
  • Glaukom s uzavřeným úhlem, při kterém stav rychle postupuje.
  • Diagnóza hyperplázie prostaty s hrozbou přechodu novotvaru na maligní nádor.
  • Kojení období. Lék také není předepsán v 1. trimestru těhotenství, což je spojeno se zvýšeným rizikem komplikací.
  • Vnitřní krvácení neurčeného původu nebo krvácení způsobené poškozením sliznice zažívacího traktu.
  • Patologie krve doprovázené porušením tvorby důležitých buněk.

Přípravek je předepsán s opatrností pacientům, kteří trpí chronickými obstrukčními patologiemi plic a průdušek. Léčba může u nich vyvolat komplikace. V každém případě je nutná předchozí konzultace s lékařem.

V jakém věku lze drogu použít?

Fenistil - kapky pro dospělé a děti, které se používají k léčbě pacientů starších než 1 měsíc. V mladším věku může užívání vyvolat komplikace, proto je důležité nejprve konzultovat lékaře. Nezávislé používání jistě vyvolá komplikace ovlivňující vnitřní orgány a systémy..

Návod k použití, dávkování

V závislosti na věku pacienta předepíše odborník vhodnou dávku léku. V některých případech lze aplikační režim upravit v závislosti na dosaženém terapeutickém účinku..

Věk pacientaVlastnosti použití léku
Děti od 1 měsíce do 1 rokuTito pacienti mohou užívat kapky třikrát denně s akutními příznaky alergické reakce. Jednorázová sazba je 3–10 kapek, v závislosti na věku. Začnou užívat 3 kapky, jak dítě roste, dávku lze zvýšit, ale korekci provádí lékař v závislosti na stavu. Délka léčby je 3-7 dní, ale v některých případech může být kurz prodloužen, pokud chybí požadovaný terapeutický výsledek.
Pacienti ve věku 1 až 3 rokyPacientům starším než 1 rok je předepsáno 10–15 kapek na dávku, které lze opakovat 3krát denně. Aplikace pokračuje po dobu 5-10 dnů, v závislosti na nemoci.
Děti od 3 do 12 letPacientům v tomto věku je předepsáno užívání kapek po dobu 7-10 dnů. Jednorázová norma je 15-20 kapek, příjem se opakuje 2-3krát denně, v závislosti na stupni zanedbání příznaků.
Děti od 12 let a dospělíDenní sazba u těchto pacientů je 60–120 kapek. Děti do 18 let obvykle nepoužívají více než 60 kapek, pro dospělé je povoleno 120 kapek. Denní dávka není spotřebována najednou, je rozdělena do 2-3 dávek během dne. Léčba trvá několik dní až 2 týdny.

V každém případě se doba léčby a dávkování stanoví individuálně, v závislosti na stavu pacienta a vlastnostech organismu..

Vedlejší efekty

Fenistil - kapky pro dospělé, které mohou vyvolat negativní reakce, pokud dojde k porušení pravidel pokynů. V některých případech se vedlejší účinky objeví, i když jsou dodržena všechna pravidla..

Nejběžnější komplikace:

  • Ze strany nervového systému je pozorována ospalost. Výrobce tvrdí, že lék nové generace nevede ke slabosti a ospalosti, ale zkušenost pacientů dokazuje opak. Během léčby se mohou objevit bolesti hlavy, závratě a zvýšená podrážděnost. Po odmítnutí léčby mohou příznaky zmizet; pokud se zhorší, je nutná speciální léčba.
  • Komplikace ze strany zažívacího traktu se objevují zřídka, ve většině případů u pacientů trpících chronickými onemocněními. Stav se zhoršuje s nástupem nevolnosti, rozrušení stolice a zažívacích potíží. Výsledkem je exacerbace základního onemocnění, zhoršení chuti k jídlu a některé další poruchy..
  • Ze strany kardiovaskulárního systému se poruchy objevují poměrně zřídka. Obvykle jsou doprovázeny bolestí v oblasti srdce a kolísáním hodnot krevního tlaku. Na pozadí těchto poruch je možné zhoršit srdeční patologie, pokud existují v anamnéze.
  • Periferní edém a bolest končetin jsou vzácné. Stav se vrátí do normálu během několika dní.
  • Při užívání drogy také zřídka trpí dýchací systém. Komplikace se projevují ve formě obtíží s dýcháním, silné suchosti sliznic horních cest dýchacích.

Může se také objevit alergická reakce na lék, ale vyskytuje se pouze u pacientů, kteří trpí nesnášenlivostí hlavní složky nebo dalších látek ve složení..

Je doprovázeno klasickými příznaky vyrážky, svědění kůže, olupování a podráždění. Stav se zhoršuje, pokud pacient pokračuje v užívání léků. Pokud se vyskytnou nežádoucí účinky, je důležité přestat užívat léky a navštívit lékaře.

Předávkovat

Dlouhodobé nekontrolované užívání drogy jistě povede k rozvoji předávkování. Současně se stav pacienta významně zhoršuje, dochází ke zhoršení všech negativních reakcí. Pacienti hovoří o silných bolestech hlavy, poruchách spánku a rozvoji depresivního stavu.

Předávkování přípravkem Fenistil může způsobit silné bolesti hlavy.

Pokud se neléčí, přidávají se poruchy trávení, jako je přetrvávající zácpa nebo časté řídké stolice, stejně jako opakované zvracení, které nezávisí na příjmu potravy. Při dlouhodobém přetrvávání příznaků může u pacienta dojít k dehydrataci, která je spojena se zhoršenou absorpcí tekutiny a její neustálou ztrátou během zvracení.

U starších pacientů může být předávkování doprovázeno mdlobami, kritickým poklesem nebo zvýšením krevního tlaku a tachykardií. Mnoho lidí hlásí záškuby očních bulv, záchvaty a poruchy pohybového aparátu.

Na straně močového systému je pozorována anurie, tj. Úplná absence moči. Obvykle se takové komplikace vyskytují u pacientů s kritickým poklesem ukazatelů krevního tlaku. Za nejzávažnější projev předávkování se považuje porušení psychoemotionálního stavu, projevující se ve formě halucinací a bludné poruchy.

Pokud se objeví příznaky předávkování, je důležité okamžitě přestat užívat léky a navštívit lékaře. V nemocničním prostředí dostane pacient pomoc, která zahrnuje příjem enterosorbentů, laxativ a čištění krve pomocí speciálních roztoků pro intravenózní podání..

Po dobu 3-5 dnů se stav pacienta normalizuje, ale během této doby musí být pod přísným dohledem lékaře.

speciální instrukce

Fenistil - kapky pro dospělé a děti, které by se měly užívat pouze podle pokynů lékaře.

Pokud má pacient neustálý pokles krevního tlaku a ospalost, neberte kapky ráno:

  • Většinu denní dávky je třeba užít večer. Tím se zlepší spánek a zabrání se pravděpodobnosti exacerbace stavu v noci..
  • Odborníci upozorňují pacienty na nutnost odmítnout řídit vozidla během léčby. Rovněž stojí za to odmítnout provádět manipulace, které vyžadují zvýšenou koncentraci pozornosti. To je způsobeno schopností léčiva oslabit rychlost reakcí pacienta a koncentraci jeho pozornosti..
  • Lék není hormonální, proto není schopen velmi rychle působit na tělo. Často se kombinuje s hormonálními léky, aby se zvýšila jeho účinnost..
  • Při léčbě je důležité přesně dodržovat doporučení a měřit správné dávkování. Vlastní prodloužení kurzu nebo překročení předepsané dávky není povoleno.

Lékové interakce

Léčba se nepoužívá v kombinaci s látkami, které mají stejné složení nebo mají podobné vlastnosti. Výjimkou jsou glukokortikoidové léky, které mohou zlepšit účinnost léčby. Užívání v kombinaci s tricyklickými antidepresivy může vést ke komplikacím.

Nepoužívejte současně s drogou hypnotika, sedativa a trankvilizéry. Tím se zabrání inhibici aktivity centrálního nervového systému. Při kombinaci léků s jinými léky je nutná předchozí konzultace s lékařem, což pomůže předcházet negativním reakcím.

Analogy

Nástroj má analogy s podobnými vlastnostmi. Jejich použití je povoleno při absenci původního léku.

Nejoblíbenější jsou:

  • Cetrin je populární a cenově dostupný analog s výraznými terapeutickými vlastnostmi, který však působí díky obsahu cetirizinu v kompozici jako hlavní účinné látce. Lék pomáhá eliminovat akutní reakce alergického původu, je považován za relativně bezpečný a účinný. Je předepsán pro dospělé podle různých schémat, v závislosti na stupni zanedbání stavu..
  • Loratadin je lék na bázi účinné látky se stejným názvem, který má výrazné antialergické vlastnosti. Lék je předepisován pacientům s alergiemi různého původu, onemocněními doprovázenými svěděním kůže a některými dalšími příznaky. Lék je považován za účinný a rychle normalizuje stav pacienta..
  • Claritin je populární lék na bázi loratadinu, který je předepisován dospělým a dětem od 2 let. Lék má výrazný antihistaminový účinek, rychle normalizuje stav a zřídka vyvolává negativní reakce. Léčba je předepsána až po vyšetření a k odstranění projevů jsou obvykle nutné krátké kurzy..

Jakákoli náhražka má podobné vlastnosti, ale obsahuje jinou účinnou látku. To je důležité vědět pro pacienty, kteří používají náhražky samostatně bez konzultace s lékařem. Přítomnost další složky v kompozici může vyvolat vážné komplikace.

Podmínky prodeje a skladování

Lék je možné zakoupit v lékárnách bez lékařského předpisu. Během skladování je důležité chránit produkt před přímým slunečním zářením a mimo dosah dětí. Maximální doba skladování je 3 roky. Datum výroby je uvedeno na obalu, použití po uplynutí doby použitelnosti je přísně zakázáno.

Náklady na kapky v různých lékárnách se mohou lišit. Průměrná cena je přibližně 350-380 rublů. za 1 láhev.

Fenistil je populární a docela účinná antialergická kapka pro dospělé a děti, která se často používá při výskytu různých patologií alergického původu. Lék pomáhá eliminovat akutní příznaky a normalizovat stav a při správném užívání málokdy vede ke vzniku komplikací.

Video o kapkách Fenistil (Fenistil)

Fenistil - indikace a kontraindikace léku:

Fenistil ® (Fenistil ®)

Léčivá látka:

Obsah

  • 3D obrázky
  • Složení
  • farmaceutický účinek
  • Farmakodynamika
  • Farmakokinetika
  • Indikace léku Fenistil
  • Kontraindikace
  • Aplikace během těhotenství a kojení
  • Vedlejší efekty
  • Interakce
  • Způsob podání a dávkování
  • Předávkovat
  • speciální instrukce
  • Formulář vydání
  • Výrobce
  • Podmínky výdeje z lékáren
  • Podmínky skladování léku Fenistil
  • Doba použitelnosti léku Fenistil
  • Ceny v lékárnách
  • Recenze

Farmakologická skupina

  • Antialergické činidlo - H1-blokátor histaminových receptorů [H1-antihistaminika]

Nosologická klasifikace (ICD-10)

  • B01 Plané neštovice [varicella]
  • B05 Spalničky
  • B06 Zarděnky [německé spalničky]
  • J30 Vasomotorická a alergická rýma
  • J30.1 Alergická rýma způsobená pylem
  • L20 Atopická dermatitida
  • L29 Pruritus
  • L30.9 Dermatitida NS
  • L50 Kopřivka
  • T78.1 Další projevy patologické reakce na jídlo
  • T78.3 Angioedém
  • T78.4 Alergie NS
  • W57 Kousnutí nebo bodnutí nejedovatým hmyzem a jinými jedovatými členovci
  • Y57.9 Nežádoucí účinky při terapeutickém použití léčiv a léčiv nespecifikované

3D obrázky

Složení

Perorální kapky1 ml
účinná látka:
dimethinden maleát1 mg
pomocné látky: dodekahydrát hydrogenfosforečnanu sodného - 16 mg; monohydrát kyseliny citronové - 5 mg; kyselina benzoová - 1 mg; edetát disodný - 1 mg; sacharinát sodný - 0,5 mg; propylenglykol - 100 mg; čištěná voda - 888,5 mg

Popis lékové formy

Bezbarvá, průhledná kapalina, prakticky bez zápachu.

farmaceutický účinek

Farmakodynamika

Antihistaminikum, antialergikum a antipruritikum. Blokátor H1-receptor histaminu, je kompetitivní antagonista histaminu.

Lék snižuje zvýšenou permeabilitu kapilár spojenou s alergickými reakcemi. Má také anti-bradykinin a slabý m-anticholinergní účinek. Při užívání léku během dne může dojít k mírné sedaci.

Farmakokinetika

Při perorálním podání se rychle a úplně vstřebává.

Biologická dostupnost - asi 70%.

Tmax dimetinden v krevní plazmě po perorálním podání kapek - 2 hodiny Komunikace s plazmatickými proteiny - 90%. Dobře proniká do tkání. Metabolizuje se v játrech hydroxylací a methoxylací. T1/2 - 6 hodin. Vylučuje se žlučí a močí (90% - ve formě metabolitu a 10% - beze změny).

Indikace léku Fenistil ®

alergická onemocnění (kopřivka, senná rýma, celoroční alergická rýma, angioedém, alergie na potraviny a léky);

svědění různého původu (ekzém, svědivé dermatózy, včetně atopické dermatitidy; spalničky, zarděnky, plané neštovice, kousnutí hmyzem);

prevence alergických reakcí během hyposenzibilizující léčby.

Kontraindikace

přecitlivělost na dimetinden a další složky, které tvoří lék;

hyperplazie prostaty;

těhotenství (I. trimestr);

věk dětí (do 1 měsíce).

S opatrností: chronická obstrukční plicní nemoc; děti do 1 roku, protože sedace může být doprovázena epizodami spánkové apnoe.

Aplikace během těhotenství a kojení

Užívání přípravku Fenistil® během těhotenství (trimestry II - III) je možné pod lékařským dohledem, pouze pokud očekávaný přínos pro matku převáží potenciální riziko pro plod. Užívání léku Fenistil ® během kojení je kontraindikováno.

Vedlejší efekty

Ospalost (zejména na začátku léčby), nevolnost, sucho v ústech a krku, závratě, neklid, bolest hlavy, otoky, kožní vyrážka, svalové křeče, respirační dysfunkce.

Interakce

Posiluje působení anxiolytik, hypnotik.

Při současném užívání etanolu - zpomalení rychlosti psychomotorických reakcí.

Tricyklická antidepresiva a m-anticholinergika zvyšují riziko zvýšeného IOP.

Inhibitory MAO zvyšují anticholinergika a látky tlumící CNS.

Způsob podání a dávkování

U dospělých a dětí starších 12 let je denní dávka obvykle 3–6 mg (60–120 kapek) rozdělená do 3 dávek, tzn. 20-40 kapek 3x denně.

Pacientům náchylným k ospalosti se doporučuje předepsat 40 kapek před spaním a 20 kapek ráno během snídaně..

U dětí ve věku od 1 měsíce do 12 let jsou dávky uvedeny v tabulce. Frekvence aplikace - 3krát denně.

StáříJedna dávka, kapkyDenní dávka, kapky
1 měsíc - 1 rok3-109-30
1-3 roky10-1530–45
3–12 let15–2045-60

20 kapek = 1 ml = 1 mg.

Předávkovat

Příznaky: deprese centrálního nervového systému a ospalost (hlavně u dospělých), stimulace centrálního nervového systému a m-anticholinergní účinky (zejména u dětí), vč. agitovanost, ataxie, tachykardie, halucinace, tonicko-klonické záchvaty, mydriáza, sucho v ústech, návaly horka, zadržování moči a horečka; pokles krevního tlaku, kolaps.

Léčba: jmenování aktivního uhlí, solných laxativ, léků k udržení činnosti srdečního a dýchacího systému (neměli by se používat analeptika).

speciální instrukce

Kapky Fenistil® by neměly být vystaveny vysokým teplotám; pokud jsou podávány kojencům, měly by být přidány do láhve teplé dětské výživy bezprostředně před krmením. Pokud je dítě již krmeno lžící, mohou být kapky podávány neředěné. Kapky chutnají dobře. Pokud se používá u dětí mladších než 1 rok, poraďte se s lékařem a používejte ho, pouze pokud existuje indikace pro použití blokátorů H.1-histaminové receptory. Nepřekračujte doporučenou dávku. Neúčinné pro svědění spojené s cholestázou.

Dopad na schopnost řídit a obsluhovat stroje. Stejně jako jiná antihistaminika může i Fenistil ® zhoršovat pozornost, proto je třeba jej při řízení, obsluze strojů nebo při jiných typech prací vyžadujících zvýšenou pozornost věnovat zvýšenou pozornost.

Formulář vydání

Perorální kapky, 1 mg / ml. 20 ml v lahvičce z tmavého skla vybavené dávkovačem kapek LDPE a polypropylenovým víčkem. Láhev je umístěna v lepenkové krabici.

Výrobce

Novartis Consumer Health SA. Rue de Letraz, 1260 Nyon, Švýcarsko.

Držitel rozhodnutí o registraci: Novartis Consumer Health SA.

Reklamace spotřebitelů by měly být zasílány společnosti Novartis Consumer Health LLC

Sídlo společnosti: 123317, Moskva, Presnenskaya emb., 10.

Skutečná a poštovní adresa: 125315, Moskva, Leningradsky Prospect, 72 let, bldg. 3.

Tel.: (495) 969-21-65; fax: (495) 969-21-66.

e-mail: [email protected]

Podmínky výdeje z lékáren

Podmínky skladování léčiva Fenistil ®

Držte mimo dosah dětí.

Doba použitelnosti léku Fenistil ®

Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.

Fenistil: pokyny, složení, indikace, akce, recenze a ceny

Návod k použití

Fenistil je předepsán k prevenci a léčbě alergických reakcí. Jedná se o antihistaminikum, které lze použít v dětství a dospělosti. Použití tohoto léku pomáhá zbavit se nepříjemných příznaků imunologických reakcí, včetně svědění a zarudnutí kožních tkání. V případě přetrvávajících relapsů alergií může léčba pomoci snížit frekvenci příznaků. Prodává se ve více dávkových formách.

Fenistil a další antihistaminika první generace zřídka způsobují závažné vedlejší účinky.

Složení a forma uvolnění

Dimethinden maleát je aktivní složkou všech lékových forem. Jedná se o neselektivní inhibitor H1-histaminových receptorů. Dávkování účinné látky v baleních je různé. V závislosti na způsobu aplikace vykazuje látka lokální a systémové účinky. Další složení závisí na lékové formě. Pomocné složky zlepšují absorpci aktivní složky.

Lék se prodává ve formě gelu, kapek a emulze.

Fenistil ve formě gelu

Malá tuba obsahuje průhlednou látku. 100 g gelu obsahuje 100 mg účinné látky. Mezi pomocné látky patří propylenglykol, destilovaná voda, karbopol, roztok hydroxidu sodného, ​​benzalkoniumchlorid a dvojsodná sůl kyseliny ethylendiamintetraoctové. Tento lokální lék je vhodný pro děti i dospělé..

Gel neobsahuje alkohol a barviva. Lék se po aplikaci rychle vstřebává do pokožky. Má chladicí účinek.

Fenistil ve formě emulze

Balení aplikátoru obsahuje průsvitnou kapalnou látku. Jeden gram emulze obsahuje 1 mg účinné látky. Mezi pomocné látky patří benzalkoniumchlorid, fenylkarbinol, ionol, roztok hydroxidu sodného, ​​propylenglykol, parafin, cetostearomakrogol, karbopol, kokosylkaprylokaprát, voda a dvojsodná sůl kyseliny ethylendiamintetraoctové. Emulze je vhodná pro místní použití.

Rolovací aplikátor usnadňuje nanášení emulze na postižené oblasti pokožky.

Fenistil ve formě kapek

Dodává se jako bezbarvá kapalina bez zápachu. Jeden mililiter léčiva obsahuje 1 mg účinné látky. Mezi pomocné látky patří hydrogenfosforečnan sodný, propylenglykol, voda, sacharinát sodný, monohydrát kyseliny citronové, kyselina bonsoová a dvojsodná sůl kyseliny ethylendiamintetraoctové. Kapky jsou určeny k perorálnímu podání.

Orální forma léčby je vhodná pro kojence starší jednoho měsíce. Bez ethanolu a barviv.

Terapeutické působení

Dimethinden maleát vykazuje antihistaminové, analgetické a protizánětlivé vlastnosti. Tato chemická sloučenina narušuje interakci histaminu s buněčnými receptory, čímž zastavuje vývoj imunologické reakce. Lék nevylučuje příčinu vzniku alergií a je vhodný pouze pro symptomatickou terapii. Použití kapek, gelu nebo emulze pomáhá vyrovnat se s nejnepříjemnějšími projevy patologie, včetně svědění kůže. Terapeutický účinek se rozvíjí během několika desítek minut a trvá 4-5 hodin.

Alergická reakce je způsobena požitím určité látky do těla pacienta, což imunitní systém rozpozná jako hrozbu. Může to být chmýří, pyl nebo skvrna prachu. Uvolňuje se zánětlivý mediátor (histamin), který interaguje s buněčnými receptory a spouští kaskádu nežádoucích změn. Objevují se hlavní příznaky alergie, včetně svědění, zarudnutí kůže a bolesti.

Další vlastnosti

  • Protizánětlivý účinek. Dimetinden maleát snižuje vaskulární permeabilitu, a proto již zánětlivé mediátory nevstupují do tkáně. Nástroj snižuje závažnost edému a eliminuje zarudnutí kožních tkání.
  • Antipruritický účinek. Svědění na pozadí alergické reakce je způsobeno podrážděním receptorů bolesti. Úleva od zánětlivého procesu pomáhá pacientovi zbavit se nepříjemných příznaků.
  • Antibradykininový účinek. Bradykinin zvyšuje bolestivý syndrom a negativně ovlivňuje stav cév během zánětlivé reakce. Lék inhibuje aktivitu tohoto peptidu.
  • Anestetický účinek. Anestetické vlastnosti léčiva jsou způsobeny působením aktivní složky a pomocných látek.
  • Anticholinergní vlastnosti. Zvyšte účinnost symptomatické terapie.
Kapky

Místní formy léku lokálně ovlivňují zanícenou tkáň. Užívání kapek pomáhá snižovat projevy alergií v různých anatomických strukturách.

Indikace pro použití Fenistilu

Alergická reakce je hlavní indikací. Nástroj lze použít k eliminaci epizodických projevů alergií a léčbě onemocnění. Symptomatické indikace pro použití dimethinden maleátu zahrnují zarudnutí kůže, otoky a kožní vyrážky. Volba lékové formy léčiva by měla záviset na projevech patologického stavu a charakteristikách anamnézy. Doporučuje se svěřit předepsání požadovaného léku lékaři. Specialista diagnostikuje a objasní příčinu stížností.

Indikace pro použití kapek

  • Kopřivka. Hlavním příznakem tohoto alergického onemocnění je výskyt červených puchýřů na kůži, které připomínají popáleniny. Změny kůže jsou doprovázeny svědivou bolestí.
  • Alergická rýma je zánět nosní sliznice imunologické povahy. Mezi příznaky patří nosní kongesce, nadměrná tvorba hlenu a nosní nepohodlí.
  • Pollinóza. Mezi příznaky patří erytém spojivky, slabost, rýma a kožní vyrážky. Útoky jsou sezónní.
  • Alergická reakce na potraviny a léky. Tento stav způsobuje řadu příznaků, včetně bolesti břicha a kožních vyrážek..
  • Angioedém je imunologická porucha. Kontakt kožních tkání s alergenem je doprovázen otoky kůže a sliznic.
  • Nemoci doprovázené svěděním kůže. Jedná se o různé formy dermatitidy, ekzémy, zarděnky, spalničky a další nemoci. Pálení a svědění se objevují také v důsledku kousnutí hmyzem.
  • Snížení rizika vzniku alergií v rámci komplexní terapie základního onemocnění.

Systémový účinek kapek je vhodný k léčbě většiny patologií alergické povahy.

Indikace pro použití gelu a emulze

  • Svědění bolesti v oblasti kůže, vyvíjející se na pozadí ekzému, kousnutí hmyzem, dermatitidy, kopřivky a dalších patologických stavů alergické povahy.
  • Spalování kožních tkání při nadměrném vystavení slunečnímu záření.
  • Drobné chemické popáleniny domácího nebo průmyslového původu.

Absence systémového účinku může být výhodou, protože snižuje závažnost nežádoucích reakcí.

Kontraindikace

Ne všichni pacienti mohou užívat kapky a nanášet lokální produkty na povrch kůže. Některá onemocnění a stavy zvyšují riziko komplikací z farmakoterapie. Přítomnost jakékoli kontraindikace naznačuje nemožnost použití přípravku Fenistil.

Kontraindikace použití kapek

  • Přecitlivělost těla na kteroukoli složku.
  • Kojení.
  • Glaukom s uzavřeným úhlem.
  • Imunologický zánět průdušek (bronchiální astma).
  • Věk dítěte do jednoho měsíce.
  • První trimestr porodu dítěte.
  • BPH.

Věk dětí od jednoho měsíce do jednoho roku, obstrukční plicní onemocnění a epilepsie se nepovažují za kontraindikace, avšak za přítomnosti těchto stavů by měla být antihistaminika používána s opatrností.

Kontraindikace použití gelu a emulze

  • Glaukom s uzavřeným úhlem.
  • Přecitlivělost na kteroukoli složku.
  • Předčasnost a věk dítěte do jednoho měsíce.
  • BPH.

Místní forma léčiva se může používat v prvním trimestru těhotenství a během laktace, ale předtím je nutné poradit se s lékařem. Zacházejte opatrně.

Nežádoucí účinky

Léčivé látky působí nejen na poškozené tkáně. Složky jakéhokoli léčiva mohou proniknout do jiných anatomických struktur a způsobit nežádoucí účinky. Antihistaminika mohou také způsobit alergie, pokud je imunitní systém pacienta citlivý na aktivní nebo pomocnou složku. Takové komplikace se vyskytují velmi zřídka, ale abyste snížili riziko vzniku nežádoucí reakce, musíte se předem seznámit se složením léku a vyloučit nesnášenlivost..

Kožní vyrážky mohou být vedlejším účinkem

Nežádoucí účinky kapek

  • Otok obličeje.
  • Svalové napětí (křeče).
  • Porucha dýchání.
  • Akutní imunologické reakce.
  • Únava a ospalost.
  • Nevolnost a zvracení.
  • Bolení břicha.
  • Volná stolice.
  • Suché sliznice.
  • Bolest hlavy a závratě.
  • Podrážděnost a úzkost.

Při užívání drogy se často objevuje ospalost, podrážděnost, slabost a další vedlejší účinky spojené s prací nervového systému. Pokud nepříjemné příznaky přetrvávají, musíte se domluvit s lékařem.

Nežádoucí účinky gelu a emulze

  • Suchá kůže.
  • Kožní vyrážky, svědění.
  • Hořící kůže.

Nepříjemné příznaky obvykle postihují pouze oblast aplikace topického činidla.

Návod k použití přípravku Fenistil

Lék musí být používán přísně podle indikací. Pokud se kožní reakce a jiné nepříjemné příznaky objeví poprvé, doporučuje se před zahájením léčby navštívit lékaře. Dimetinden maleát je vhodný pouze ke zmírnění příznaků, takže lokální nebo orální podání problém trvale nevyřeší. Příznaky alergické reakce se mohou vrátit několik hodin po použití léku..

Používání kapek

  • Pacienti ve věku od jednoho měsíce do dvanácti let. Denní dávka se určuje podle tělesné hmotnosti dítěte. Dvě kapky na kilogram. Přijatá dávka je rozdělena do tří dávek denně..
  • Pacienti starší dvanácti let: 60 až 120 kapek denně. Denní dávka by měla být rozdělena do tří jednotlivých dávek během dne..
  • Pokud se během léčby objeví ospalost, doporučuje se užívat kapky před spaním a ráno.

U kojenců by měl lékař předepisovat kapky. Samoléčba je nepřijatelná.

Pomocí gelu a emulze

Kapalina se používá pro vnější ošetření postižených povrchů. Doporučuje se nanášet malé množství emulze nebo gelu na povrch pokožky dvakrát až čtyřikrát denně. Pokud pacient trpí rozsáhlými kožními vyrážkami a silnými bolestmi, je třeba vyhledat lékaře. Možné současné použití topické a orální formy léku.

dodatečné informace

  • Použití kapek zvyšuje terapeutický účinek léků, které tlumí nervový systém. Jedná se o trankvilizéry, prášky na spaní, antidepresiva, antikonvulziva a další léky..
  • Antidepresiva tricyklické skupiny a m-anticholinergika, pokud se užívají současně s kapkami, zvyšují riziko zvýšeného nitroočního tlaku a močových poruch.
  • Pokud pacient užívá nějaké léky, musíte se před použitím kapek poradit s lékařem.
  • Po ošetření pokožky topickým prostředkem nevystavujte slunečnímu záření.
  • Složky gelu a emulze mohou způsobit podráždění a příznaky dermatitidy.
  • U malých dětí se vyhněte ošetření velké plochy kůže.
  • Fenistil by neměl být užíván s prokarbazinem.
  • Terapie v dětství zvyšuje vzrušivost nervového systému.
  • Do dětské výživy lze přidávat kapky.
  • Lék snižuje rychlost psychomotorických reakcí. Během léčby je třeba postupovat opatrně..

Před použitím si musíte přečíst úplné pokyny, které najdete v balení..

Fenistilovy analogy

Dimetinden je přímým analogem léčiva obsahujícího dimethinden maleát jako aktivní složku. K dispozici jako kapky a gel.

Nepřímé analogy s jinými účinnými látkami:

  • Advantan - antialergický krém.
  • Tavegil je antihistaminikum.
  • Claritin - antialergické činidlo ve formě tablet a sirupu.
Analog

Analogy s jinými účinnými látkami se liší v kontraindikacích, zvláštnostech působení a pokynech.

Recenze a ceny

Alergici a další lékaři o léku mluví dobře. Ve srovnání s jinými antihistaminiky je méně závažných nežádoucích účinků. Pacienti zaznamenávají rychlý vývoj terapeutického účinku a dobrou toleranci.

Průměrná cena emulze je 320 rublů. Balení gelu (50 g) lze zakoupit za 450-600 rublů. Průměrná cena kapek je 390 rublů.

Video

Fenistil je vhodný k symptomatické léčbě alergií a ke snížení rizika exacerbací. Nápravu je třeba v dětství a při nošení dítěte brát opatrně.

Fenistil kapky

Fenistil pro novorozence a kojence do jednoho roku ve formě kapek

Pro kojence je Fenistil předepsán pro alergické reakce (na jídlo, léky atd.) A alergická onemocnění (s kopřivkou, sennou rýmou a dalšími), je vhodný pro zmírnění svědění při ekzémech, dermatózách, neštovicích, zarděnkách, bodnutí hmyzem, popáleninách. Někdy je lék předepsán jako prevence alergií během očkování (před a po, aby se snížilo riziko alergické reakce).

Dětský Fenistil by měl být podáván s opatrností dětem mladším než jeden rok a v přítomnosti obstrukčních onemocnění dýchacího systému. Pokud jsou zjištěny alarmující příznaky, je nutné okamžitě přestat užívat drogu a poradit se s lékařem

Nedoporučuje se kapky podrobovat tepelnému ošetření.

Pokyny pro kojence:

Dětský věkJedna dávka po kapkáchMaximální dávka za den
děti do jednoho roku3-10třicet
1 rok - 3 rokyod 10-1545

Ukazatele v tabulce jsou zprůměrovány. Částka by měla být vypočítána individuálně pro každé dítě. Denní dávku si můžete vypočítat sami. Na 1 kg hmotnosti dítěte se užívá 0,1 mg dimetindenu. Po výpočtu denní sazby vydělíme toto číslo třemi a skončíme s objemem, který by dítě mělo najednou přijímat. Je pozoruhodné, že 1 mg dimetindenu = 20 kapek drogy. Podívejme se na příklad pro jasnost. Dítě ve věku tří měsíců váží 5 kg. Musíte zjistit, kolik kapek mu můžete dát.

Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete kapky Fenistil užívat?

Příjem finančních prostředků nezávisí na době jídla

Je možné podat jednu dávku před a po krmení, ale stále je optimální podávat kapky před jídlem..
Lék před užitím neohřívejte, zabijete tak všechny jeho léčivé vlastnosti..
Je důležité se naučit pravidla pro používání produktu. U dítěte za jeden měsíc kapejte drogu do směsi nebo do mateřského mléka

U staršího dítěte (v šesti měsících) přidejte kompot nebo džus. Doporučuje se, aby jednoroční dítě podávalo přípravek neředěný z lžíce. Děti to jedí ochotně, protože sirup chutná dobře..
Při plánování užívání kapek pro starší děti byste měli pamatovat na sedativní účinek, který mají. Snažte se nedávat dítěti úkoly, které vyžadují rychlé reakce..
Jak dlouho je povoleno užívat kapky? Lékaři se opírají o minimální časový rámec. Například pro zmírnění akutních příznaků může pediatr doporučit podání léku po dobu jednoho týdne, ale pokud projevy pominou dříve, je třeba lék okamžitě vysadit.
Kapky zmírňují akutní alergické projevy, proto by se neměly používat po dlouhou dobu. Nejrozumnějším použitím by bylo krátkodobé užívání se závažnými příznaky. Chráníte tedy tělo před závislostí a neubližujete dítěti..

Dávkujte, kolik kapek má kapat

Požadovaná dávka přípravku Fenistil se často vypočítává na základě hmotnosti dítěte..
Počet kilogramů tělesné hmotnosti dítěte se vynásobí 2 a získá se počet kapek, což je denní dávka. Je rozdělena do 3 dávek, které dostávají jednu dávku pro konkrétní dítě..

Průměrné dávky přípravku Fenistil ve formě kapek se považují za:

  • V prvním roce života (od 1 do 12 měsíců) - 3-10 kapek, s přihlédnutím k hmotnosti dítěte najednou, pouze 9-30 kapek denně.
  • Děti od jednoho roku do 3 let - 10-15 kapek najednou, denní dávka je od 30 do 45 kapek.
  • Ve věku 3-12 let - najednou od 15 do 20 kapek, jen za den od 45 do 60 kapek.
  • Děti starší 12 let - od 60 do 120 kapek jako denní dávka, tj. 20-40 kapek na dávku.

Pokud se Fenistil užívá před očkováním, podává se lék dítěti 3-5 dní před očkováním v následující dávce:

  • Děti do jednoho roku - ráno a večer, 4-5 kapek.
  • Děti ve věku 1-3 roky - dvakrát denně, 10 kapek.
  • Dítě starší tří let - 20 kapek třikrát denně.

Pokud lék způsobuje silnou ospalost u dítěte, lze denní dávku léku rozdělit na dávky, aby dítě dostalo většinu léku před spaním. Například dítěti je třeba podat 40 kapek Fenistilu denně. Můžete si dát 10 kapek ráno, 10 kapek v poledne a 20 kapek v noci.


Dávka léku závisí na hmotnosti dítěte.

Náklady na finanční prostředky a analogy

Cena léku závisí na formě uvolnění a místě nákupu. Fenistil označuje léky střední cenové kategorie (podrobněji v článku :). Obvyklá cena je následující: gel - asi 360 rublů / balení, emulze 370 rublů / balení, kapky až 440 rublů, kapsle - 390 rublů.

Dotyčný antihistaminikum má analogy, které mohou patřit do různých cenových kategorií..

Zvažte možnosti nahrazení všech forem vydání:

  1. Gelové analogy. Nejčastěji používané náhražky jsou Ketocin a Dermadrin. Ve svém složení mají jinou účinnou látku. Charakteristickým rysem těchto léků je, že první se používá u dětí od jednoho roku a druhý od dvou let. Pro kousnutí hmyzem vyzkoušejte Mosquital - gel (levnější).
  2. V případě alergických projevů ve formě rýmy byl vyvinut lokální lék - Vibrocil. Má okamžitý vazokonstrikční účinek na nosní sliznici. Aplikujte jej na každý nosní průchod v malém množství. Neexistují prakticky žádné negativní účinky.
  3. Zyrtec je k dispozici ve formě tablet (pouze od šesti let) a kapiček (jejich použití je povoleno od 6 měsíců) (více v článku :). Má dlouhý seznam vedlejších účinků..
  4. Přípravky na bázi loratadinu a jeho sloučenin (Desal, Clarisens, Claritin). Jejich použití na alergie je povoleno, pokud je dítěti 2 roky (doporučujeme přečíst:

Mnoho matek ví, jak těžké je najít bezpečný lék na zmírnění příznaků alergie u dětí. Většina léků je povolena k užívání od šesti měsíců věku. Fenistil-drops je jediný lék s antialergickým účinkem, který lze podávat dětem po 1 měsíci.

Lék rychle odstraňuje svědění, otoky, zarudnutí, pomáhá matkám léčit atopickou dermatitidu, potravinové alergie, eliminovat účinky kousnutí hmyzem, zmírnit podráždění pokožky u dětí. Jak dát kapky Fenistil dítěti? Existují nějaké kontraindikace a vedlejší účinky? Odpovědi v článku.

Fenistil kapky pro děti a dospělé návod k použití a správné dávkování

Kapky Fenistil jsou schváleny pro použití u dětí od 1 měsíce. Existuje zjednodušený režim dávkování kapek v závislosti na věku dítěte:

Věk dítěteJedna dávka FenistiluDenní dávka
Děti od 1 měsíce do 1 roku3-10 kapek9-30 kapek
Děti od 1 do 3 let10-15 kapek30-45 kapek
Děti od 3 do 12 let15-20 kapek45-60 kapek

S normální hmotností a vývojem dítěte můžete toto schéma použít. Pokud je dítě předčasné a slabé, trpí doprovodnými chorobami, je lepší přesně vypočítat dávku se zaměřením na tělesnou hmotnost. To se provádí následovně: denní dávka Fenistilu je 0,1 mg na 1 kg tělesné hmotnosti. Nejprve vypočítáme denní dávku na základě tohoto poměru a skutečné hmotnosti dítěte.

U dospělých pacientů a dospívajících, kteří dosáhli věku dvanácti let, lze denní dávku předepsat v množství 3 až 6 miligramů (60–120 kapek), které je rozděleno do tří dávek 20–40 kapek třikrát denně.

Léková terapie se nedoporučuje pro:

  • kojenci mladší 30 dnů;
  • ženy před 13. týdnem těhotenství;
  • matky kojící novorozence.

S opatrností a pouze po konzultaci s odborníkem se lidé uchylují k léčbě drogami:

  • trpící klinickým syndromem obstrukce dýchacích cest a plic;
  • náchylný k náhlé noční zástavě dýchání (zejména děti do 12 měsíců).

Výpočet dávky

Aby dítě během dne netrpělo ospalostí, je nutné podávat menší dávku ráno a v poledne a větší dávku večer. Například je optimální rozdělit 20 kapek na tři dávky následujícím způsobem: ráno - 5 kapek, v poledne - 5 kapek a večer před spaním - 10 kapek.

Po výpočtu denní dávky Fenistilu v kapkách je nutné jej porovnat s maximální přípustnou dávkou pro daný věk. Pokud vypočítaná dávka překročí maximální povolenou hodnotu pro určitý věk, mělo by se dítěti podat lék ve schváleném množství. To znamená, že vypočítaná dávka by měla být snížena na maximum přípustné v daném věku..

Dávkování

Při určování bezpečné dávky kapek Fenistilu pro dítě se obvykle řídí hmotností pacienta. Musíte vzít počet kilogramů tělesné hmotnosti a vynásobit 2. Konečný výsledek bude odpovídat počtu kapek, které mohou být pacientovi podány během dne. Musí být rozděleny do tří dávek, výsledkem je jedna dávka.

Při léčbě dětí se můžete zaměřit na průměrné doporučené dávky přípravku Fenistil:

  • U kategorie pacientů ve věku od 1 do 12 měsíců je předepsána dávka 3-10 kapek upravená podle hmotnosti dítěte. Zadaná norma odpovídá jednomu příjmu. Denní dávka by měla být 9-30 kapek.
  • Pacienti do 3 let dostávají 10 - 15 kapek najednou. Lék lze podávat denně v množství 30 až 45 kapek..
  • U pacientů ve věkové kategorii od 3 do 12 let je dávka na dávku stanovena v množství 15 až 20 kapek. V takovém případě bude denní sazba pro ně 45-60 kapek..
  • U pacientů starších 12 let bude bezpečná dávka 60 - 120 kapek, což odpovídá denní dávce. Dávka na dávku bude 20-40 kapek.

Dávka pro děti před očkováním se počítá poněkud odlišně. V tomto případě se lék podává dětem 3-5 dní před očkováním v souladu s následujícími doporučenými dávkami:

  • Děti do 12 měsíců - 4-5 kapek ráno a večer;
  • Děti ve věku od 1 do 3 let - 2krát denně, 10 kapek;
  • Pacientům starším 3 let je předepsána dávka 20 kapek třikrát denně.

U některých pacientů může tento léčivý přípravek způsobit těžkou ospalost. V tomto případě je denní dávka léku rozdělena na dávky, takže dítě užije většinu léku před spaním. Například pokud je vypočtená dávka 40 kapek, pak ráno se dítěti podá 10 kapek, na oběd stejné množství a 20 kapek před spaním..

Při stanovení bezpečné dávky pro malého pacienta je třeba vzít v úvahu nejen jeho hmotnost, ale také denní dávku, která je vhodná pro děti určité věkové kategorie. Děti mladší než 1 rok tedy mohou dostat 30 kapek, ve věku 1 až 3 roky - 45 kapek a děti starší 3 let - 60 kapek. Ale někdy se po provedení výpočtů ukáže, že konečný údaj je více než dané hodnoty. V takovém případě musíte snížit počet kapek a zvolit dávku, která je ideální pro věk vašeho dítěte..

Mechanismus antialergického působení Fenistilu

Obrana těla před cizími předměty spočívá na orgánech imunitního systému. Všudypřítomná imunita se od narození učí rozlišovat mezi přáteli a nepřáteli. První kategorie zahrnuje vlastní buňky, tkáně a orgány. Mimozemšťané jsou zpravidla bakterie, viry, maligní novotvary. Z nejasných důvodů však imunita může zahrnovat zcela běžné a neškodné věci v této kategorii: jídlo, léky, zvířecí chlupy, domácí prach.

Alergická reakce může mít mnoho forem. Nejběžnější kožní vyrážka je kopřivka. Jeho stálým společníkem je výrazné svědění. Mnohem méně často imunitní systém vyvolává silnější reakci ve formě otoku obličeje a krku - Quinckeho otok. Pyl rostlin často způsobuje příznaky sezónního nachlazení (senná rýma). Stejné alergeny mohou u všech lidí způsobit různé příznaky..

Existuje mnoho druhů alergenů

Ve všech případech se reakce tohoto typu řídí jediným scénářem. Setkání imunitních buněk a alergenu vede ke vzniku specifických struktur v krvi - protilátek. Díky své chemické struktuře jsou to proteiny a jsou vhodné pouze pro tento alergen jako klíč k zámku. Opětovné požití alergenu (i když existují výjimky) předurčuje jeho setkání s protilátkou. Tvoří velmi silný tandem.

Alergie - video

Tento tandem ve skutečnosti vyvolává alergickou reakci. Klíčem ke spuštění jsou žírné buňky, které jsou rozptýleny po celém těle. Tato buňka je nasycena speciální biologickou látkou - histaminem. Spojení žírné buňky s tandemem alergenu a protilátky vede k silnému uvolňování histaminu. Zčervenání, vyrážky a svědění kůže jsou biologické účinky histaminu.

Příznaky alergie jsou způsobeny vlivem histaminu

Fenistil je schopen v polovině zastavit celý proces vývoje alergické reakce. Vědci proto našli malou mezeru. Histamin nemůže působit na buňky a tkáně bez speciálních mediátorů - histaminových receptorů. Fenistil v tomto případě působí jako úspěšnější konkurent. Lék se váže na receptory histaminu. Po silném uvolnění ze žírných buněk nemá samotný histamin co dělat, jen se rozkládat. Proto jsou alergické příznaky blokovány v rané fázi ještě předtím, než jsou viditelné..

Fenistil blokuje receptory histaminu

Aplikace kapek Fenistil

Fenistil, jehož použití je povoleno pouze na doporučení lékaře, je-li indikováno, vyžaduje přísné dodržování dávek podle věku pacienta. Užívání drogy má navíc některé vlastnosti, které je třeba vzít v úvahu. Zvažte, jak užívat Fenistil, dávku roztoku, po jak dlouhou dobu je nutné léčit pacienty různých věkových kategorií.

Jak se přípravek Fenistil užívá pro děti?

Pokud se užívají kapky přípravku Fenistil, dávka pro děti se rozdělí na tři dávky denně a vypočítá se takto:

  • věk od 1 do 12 měsíců - 3-10 kapek na dávku (maximální denní dávka je 30 kapek);
  • věk od 1 do 3 let - 10-15 kapek na schůzku (ne více než 45 kapek denně);
  • věk od 3 do 12 let - 15-20 kapek na recepci (denní maximum - 60 kapek);
  • věk od 12 let - 20-40 kapek (ne více než 120 kapek denně).

Pokud váha a vývoj dítěte splňují normy, lze pomocí výše uvedených doporučení podat kapky Fenistil dětem mladším jednoho roku. V případech, kdy je dítě předčasné, špatně přibírá na váze, má nemoci, je třeba dávku vypočítat přesněji se zaměřením na tělesnou hmotnost. Je třeba mít na paměti, že 1 mg (ml) odpovídá 20 kapkám roztoku. Vzorec pro výpočet denní dávky je následující: vynásobte 0,1 mg (2 kapky) kg skutečné tělesné hmotnosti dítěte. Přijatá dávka musí být rozdělena na 3 (tři dávky), což odpovídá jednorázovému množství léku.

Například vypočítáme denní a jednotlivou dávku pro dítě vážící 10 kg:

  • 10 * 0,1 = 1 mg (tj. 20 kapek) - denní dávka kapek Fenistilu;
  • Je racionální rozdělit 20 kapek na tři dávky následujícím způsobem: 1. příjem - 5 kapek, 2. příjem - 5 kapek, 3. příjem - 10 kapek.

Jak se užívají kapky Fenistil pro dospělé?

Když dospělí užívají drogu ve formě kapek Fenistil:

  • denní dávka je 60 - 120 kapek, což odpovídá 3 - 6 mg účinné látky;
  • množství léku na dávku - 20-40 kapek.

Starší pacienti nemusí upravovat dávkování. S tendencí k denní ospalosti je racionální následující rozdělení recepcí: 40 kapek večer před spaním a 20 kapek po ranním probuzení.

Jak se Fenistil užívá před očkováním?

Před očkováním lze použít kapky Fenistil pro děti náchylné k alergickým reakcím, aby se zabránilo nežádoucím reakcím v reakci na vakcínu. Lék se začíná užívat 3-4 dny před očkováním a 2-3 dny po zákroku v dávce specifické pro věk. Je třeba mít na paměti, že odborníci ze Světové zdravotnické organizace nedoporučují provádět takovou terapii pro všechny děti, protože to může v budoucnu vést k latentnímu průběhu alergických reakcí..

Jak se Fenistil užívá na alergie?

Fenistil na alergie by měl být použit okamžitě, když se vyskytnou alergické reakce (kožní vyrážky, slzení, kýchání, rýma, kašel) a po kontaktu s potenciálně nebezpečnou dráždivou látkou. V případě kožních alergických projevů můžete kombinovat použití kapek s aplikací topické formy léku - gelu Fenistil.

Jak se Fenistil užívá - před jídlem nebo po jídle?

Vzhledem k tomu, že výrobce v pokynech k léku neuvádí, jak spojit příjem léku s konzumací jídla, na tom nezáleží a je přípustné jej užívat před, během a po jídle. Mnoho matek se současně zajímá o to, jak užívat Fenistil k dětem. V tomto ohledu lze poznamenat, že léčivý roztok se podává buď v čisté formě (ze lžíce), nebo v rozpuštěné formě. Kapky Fenistilu se mohou přidávat do mírně zahřátého mléka, vody nebo mléčné směsi (přímo do lahve bezprostředně před krmením).

Jak dlouho můžete Fenistil užívat?

Pokyny, jak užívat Fenistil, neuvádějí dobu užívání tohoto léku, proto by měl tento problém projednat lékař. Doba přijetí je u každého pacienta individuální a liší se v závislosti na typu alergické reakce, intenzitě její závažnosti, délce expozice alergenu a možnosti eliminace jeho působení. Délka léčby je často 7-10 dní. U chronických alergií se lék používá v kurzech s intervalem 5 dnů.

Analogy kapek Fenistil

Kapky Fenistil nemají žádné analogy a obsahují přesně stejnou účinnou látku. Proto jsou antihistaminika s podobným mechanismem účinku považována za analogy, jedná se o:

  • ZIRTEK V podobě kapek a tablet. Lék pomáhá vyrovnat se s příznaky alergické rýmy, konjunktivitidy, kopřivky. Zyrtec, stejně jako Fenistil, je účinný při léčbě polinózy a Quinckeho edému. Lék ve formě kapek lze používat od 6 měsíců věku.
  • ZODAK. Používá se k léčbě konjunktivitidy, rýmy, kopřivky, Quinckeho edému, pomáhá vyrovnat se s kožními vyrážkami a reakcemi na bodnutí hmyzem. Lék Zodak je předepsán jako součást komplexní léčby bronchiálního astmatu a ekzému. Lze jej použít od jednoho roku.
  • PARLAZIN. Lék je dostupný ve formě kapek a tablet. Dobře odstraňuje otoky, svědění, záněty v důsledku alergické reakce. Antihistaminový účinek začíná 20 minut po požití a trvá jeden den. V tekuté formě může být lék, na rozdíl od kapek Fenistil, použit od jednoho roku, v tabletách od 6 let.
  • LORAGEKSAL. Lék je dostupný v tabletách, sirupu, suspenzi. Je předepsán pro alergickou rýmu, sennou rýmu, kopřivku, Quinckeho edém, svědění dermatóz. Antihistaminový účinek začíná půl hodiny po užití jedné dávky a pokračuje po celý den. Lék je schválen pro použití od dvou let, ale pouze ve formě sirupu.
  • LOMILAN. Na rozdíl od Fenistilu, který je k dispozici pouze v tekuté formě, přichází Lomilan do lékáren pouze ve formě tablet. Terapeutický účinek léku nastává 30 minut po požití a trvá jeden den a dosahuje svého vrcholu za 8 až 12 hodin po požití. Lomilan nemá sedativní účinek, je předepisován pouze od dvou let.

Další informace o tomto tématu lze získat z článku - Alergické kapky pro děti a dospělé, seznam léků.

Indikace pro použití antihistaminika

Tento článek hovoří o typických způsobech řešení vašich otázek, ale každý případ je jedinečný! Pokud ode mě chcete vědět, jak vyřešit váš konkrétní problém - položte otázku. Je to rychlé a zdarma

Indikace pro použití přípravku Fenistil New závisí na typu projevu alergické reakce. Se systémovými příznaky je pro děti lepší užívat formu léku pro orální podání a vnější aplikaci společně (někteří pediatři tuto kombinaci vylučují). Zvažte hlavní indikace pro léčbu každým typem léku zvlášť.

Tobolky a kapky pro orální podání

Kapalná forma je předepsána pro novorozence a kojence do tří let, pilulky - pro starší děti. Indikace pro léčbu kapslemi nebo kapkami zahrnují:

  • reakce na léky;
  • alergie na jídlo;
  • kopřivka;
  • Quinckeho edém;
  • přetrvávající výtok z nosu alergické povahy;
  • senná rýma nebo vědecký název - senná rýma;
  • prevence alergických projevů před imunizací.

Gel a emulze pro vnější použití

Gel a emulze používají batolata i dospělí. Emulze se nejčastěji užívá při cestování, protože je pohodlnější na silnici. Indikace pro použití látky k aplikaci na pokožku mohou zahrnovat následující stavy:

  • svědění kousnutím hmyzem;
  • kopřivka;
  • slabé spálení sluncem;
  • dermatitida různého původu.

Indikace. Kontraindikace. Předávkovat

Léky vyráběné pod značkou Fenistil se používají přísně podle indikací.

  • Dermatózy doprovázené intenzivním svěděním a epidermálními lézemi.
  • Kopřivka.
  • Negativní reakce na kousnutí hmyzem.
  • Drobné popáleniny průmyslového a domácího původu.
  • Úžeh.

Při první známce alergie můžete užívat nejen antihistaminikum předepsané lékařem, ale také si umýt obličej a ruce studenou vodou. Tato jednoduchá akce pomůže zmírnit svědění..

  • Symptomatická léčba kožních reakcí vyvolaných dráždivými látkami, včetně kopřivky.
  • Terapie symptomů senné rýmy.
  • Alergická rýma celoroční formy.
  • Quinckeho edém.
  • Ekzém, svědění dermatóz.
  • Alergie na jídlo.
  • Alergické léky.
  • Plané neštovice.
  • Dermatózy nealergického původu.
  • Preventivní léčba ke snížení senzibilizace.
  • Sérová nemoc.

Antialergické léky se nepoužívají, pokud jsou zjištěny kontraindikace:

  • Poruchy močení, včetně hypertrofie prostaty.
  • Silná senzibilizace (citlivost) ve vztahu k dimethindenu a dalším složkám produktu.
  • Glaukom (uzavření úhlu).

Recepce a dávkování

  • Lék je syntetizován pro místní, vnější použití.
  • Produkt je distribuován na pokožku (na oblasti náchylné k alergiím) v tenké vrstvě s intenzitou 2-4 r / den.
  • Pokud je zjištěno intenzivní svědění a nadměrné šíření lézí, mohou být tyto aplikace gelu doprovázeny použitím přípravků Fenistil pro orální podání.
  • Lék je syntetizován pro orální podání.
  • Pro dospělé a děti po 12 r. předepsat užívání 1 pilulky jednou denně.
  • Doporučuje se používat produkt ve večerních hodinách.

Užívání léku by mělo podléhat stanoveným zásadám..

  • Pilulky se polykají celé, bez žvýkání, doplněné mírným množstvím tekutiny.
  • S pracovním řádem na směny je nejlepší užívat „Fenistil“ před spaním.
  • Doba trvání terapeutických opatření za účasti přípravku "Fenistil" by neměla překročit 25 dní.

Příznaky předávkování jsou typické pro všechny blokátory histaminových receptorů:

  • Trvalá ospalost.
  • Antimuskarinové účinky - ataxie, halucinace, mydriáza.
  • Horečka a neklid - v dětství.
  • Kolaps.
  • Snižování tlaku.
  • První pomoc spočívá v užívání enterosorbentů.
  • Podle indikací se provádí výplach žaludku, aby se odstranily zbytky neabsorbovaného léčiva.
  • Jsou ukázány slané laxativní postupy.
  • Jsou implementovány symptomatické terapeutické manipulace zaměřené na udržení respiračních a srdečních funkcí.
  • Analeptika se nepoužívají.

Články O Potravinových Alergií